Sara Filipiak
Pejzaże są motywem, który przewija się w moich rysunkach od czasów studiów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Początkowo były to małe szkice formatu 10/10 cm, z czasem jednak ewoluowały do prac o wymiarach 200/50 cm i w takim formacie właśnie zostały zaprezentowane na wystawie dyplomowej w 2012 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Praca dyplomowa powstała w pracowni rysunku, pod kierunkiem dr hab. Joanny Imielskiej prof. ndzw. UAP i składała się z cyklu dziesięciu rysunków. Wówczas motywy krajobrazu były dla mnie inspiracją do próby analizy graficznej ludzkich emocji. Od gałązek do gąszczu, to eskalacja emocji, budowanie napięcia, rozpoznawanie poszczególnych stadiów nastroju, komplikowanie, krok po kroku dostrzeganie złożonej struktury doznań.
Prace były także po prostu próbą zanotowania, jak najwierniejszą, wrażenia jakie wywarł na mnie pejzaż. Wszystkie rysunki wykonane zostały ołówkiem dlatego, że akurat takie narzędzie pozwalało mi wyrazić się najbardziej precyzyjnie, nie zakłócało przekazu, dawało możliwość
zachowania monochromatyczności, ważne było dla mnie aby ani kolor, ani inny niż ołówka ślad na papierze nie wprowadzał zbędnych możliwości interpretacji.
Nadal oscyluję w obrębie tematyki związanej z pejzażem, czasem dosłownie i realistycznie przedstawiając to co napotkam, czasem zagłębiając się bardziej w skomplikowane struktury wybranych elementów krajobrazu. Nie potrafię przestać zajmować się rysunkiem krajobrazu, ponieważ jedynie on daje mi poczucie spokoju i wyciszenia, to jest moja terapia w dobie kultury nadmiaru i przebodźcowania.
Sara Filipiak urodziła się w Poznaniu w 1986 roku. Absolwentka I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec u Ireny Litwińskiej. Dyplomowana charakteryzatorka teatralna.
W latach 2008-2012 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych (dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym) w Poznaniu, na wydziale Edukacji Artystycznej. Dyplom uzyskała w I pracowni rysunku prof. dr hab. Joanny Imielskiej.
Wieloletni pracownik instytucji kultury. Prowadziła zajęcia artystyczne z dziećmi, młodzieżą oraz Uniwersytetem III Wieku w Środzie Wielkopolskiej.
Od 2018 roku pracuje w szkole jako oligofrenopedagog.
Wystawy i publikacje
Ilustracje do nr 3/4 (24/25) kwartalnika literackiego „Migotania, Przejaśnienia” (2009)
„sZAFa” kwartalnik literacko artystyczny nr 35, (2010)
„Transakcja łączona” ASP, Wrocław (2011)
„Rysunek to…” MBWA, Leszno (2011)
Wystawa wybranych prac dyplomowych UAP, MTP, Poznań (2012)
„Anatomia rośliny” UAM, Poznań (2013)
Ekspozycja stała cyklu prac w pawilonie 15 MTP, Poznań (od 2013)
„Horyzonty znaczeń” wystawa wspólna z Lucyną Kaczmarkiewicz, Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz (2014)
„Mikro Makro” wystawa wspólna z Lucyną Kaczmarkiewicz, Galeria Miejska Muzeum Ziemi Średzkiej, Środa Wielkopolska (2019)
„Helofity” Galeria JAK, Poznań (2019)